فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا
تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا - فینیک

3 تفاوت بین اقامت دائم کانادا در مقابل شهروندی کانادا

فهرست آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد:

اغلب تازه واردان یا مهاجران احتمالی از ما می‌پرسند که تفاوت بین یک مقیم دائم کانادا در مقابل شهروند چیست؟

اقامت دائم به فردی گفته می‌شود که به کانادا مهاجرت کرده و اقامت دائم کانادا را دریافت کرده است. مقیم دائم، شهروند کانادا نیست، بلکه مقیم یک کشور دیگر است.

بسیاری از مهاجران احتمالی به کانادا علاقه مند به اخذ شهروندی کانادا هستند. اما قبل از اینکه بتوانید شهروند کانادا شوید، ابتدا باید مقیم دائم کانادا باشید. در واقع، نتیجه نهایی هر برنامه مهاجرتی کانادا (از جمله مسیرهای استانی مانند PNPs یا مهاجرت کبک یا استارتاپ ویزا) اقامت دائم کانادا است.

پس از تبدیل شدن به یک اقامت دائم، به طور خودکار کارت اقامت دائم (PR) برای شما صادر می‌شود. کارت PR اساساً معادل کانادایی گرین کارت ایالات متحده است.

هنگامی که فردی اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کند، دارای تعدادی حقوق از جمله:

دسترسی به مزایای اجتماعی مشابه هر شهروند کانادایی، از جمله پوشش مراقبت‌های بهداشتی؛
حق زندگی، کار، تحصیل در هر نقطه از کانادا؛
حفاظت تحت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی‌های کانادا؛
حق درخواست شهروندی کانادا.

قبل از اینکه شخصی بتواند شهروند شود، ابتدا باید مقیم دائم شود. در اینجا سه تفاوت اصلی بین ساکنان دائم کانادا در مقابل شهروندان آورده شده است که با هم بررسی می‌کنیم

تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا| فینیک

1. امکان رای دادن یا کاندیداتوری

ساکنان دائم کانادا نیز در بسیاری از مسئولیت‌های اجتماعی شهروندی کانادا مانند پرداخت مالیات و رعایت قوانین کانادا سهیم هستند. در واقع، واقعاً فقط دو کار وجود دارد که شهروندان کانادایی می‌توانند انجام دهند که مقیم دائم نمی‌توانند انجام دهند. ساکنان دائمی کانادا نمی‌توانند رای دهند یا نامزد شوند. همچنین برخی از محدودیت‌ها برای ساکنان دائمی که دارای مناصب دولتی خاصی هستند که نیاز به مجوز امنیتی در سطح بالا دارند، وجود دارد.

2. پاسپورت کانادا در مقابل کارت شهروندی

ساکنان دائم کانادا پاسپورت کانادایی دریافت نمی‌کنند. اگر ساکنان دائمی بخواهند به خارج از کشور سفر کنند، می‌توانند این کار را با یک کارت PR معتبر یا با یک سند سفر اقامت دائم (PRTD) و گذرنامه خود از کشور تابعیت خود انجام دهند.

کارت‌های اقامت دائم دارای دوره اعتبار هستند، بنابراین باید به طور مرتب تمدید شوند. با این حال، اگر کارت PR یا اقامت دائم شما منقضی شود، به طور خودکار وضعیت اقامت دائم خود را از دست نمی‌دهید. برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود، باید شرایط اقامت خاصی را رعایت کنید.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا| فینیک

3. امکان زندگی در خارج از کانادا

به عنوان یک مقیم دائم، اجازه دارید در خارج از کانادا زندگی کنید. با این حال، شما باید حداقل دو سال در یک دوره پنج ساله در کانادا زندگی کنید و در آنجا حضور داشته باشید. اگر مدت بیشتری در خارج از کانادا زندگی کنید، ممکن است وضعیت خود را به عنوان مقیم کانادا از دست بدهید. هر چند استثنائاتی هم وجود دارد. به عنوان مثال، زمانی که در خارج از کانادا سپری می‌شود در حالی که همسر یا شریک زندگی مشترک، یا والدینی که شهروند کانادا هستند را می‌توان برای اقامت حساب کرد. در صورتی که توسط یک کسب و کار کانادایی به موقعیتی در خارج از کانادا منصوب شده‌اید، می‌توانید زمان سپری شده در خارج از کشور را نیز بشمارید.

حتی اگر نتوانید شرایط اقامت را برآورده کنید، به طور خودکار وضعیت اقامت دائم را از دست نمی‌دهید. شما فقط در صورتی می‌توانید وضعیت خود را از دست بدهید که مراحل رسمی را طی کنید. ساکنان دائمی می‌توانند پس از احراز شرایط اقامت خاص برای شهروندی درخواست دهند. به عنوان یک شهروند کانادایی، آنها می‌توانند برای پاسپورت کانادایی درخواست دهند و می‌توانند آزادانه در سیاست‌های کانادا شرکت کنند. در واقع، هیچ تفاوتی بین شهروندان دارای تابعیت و شهروندان متولد شده در کانادا وجود ندارد.

به غیر از توانایی شرکت در سیاست کانادا، مهم‌ترین تفاوت بین مقیم دائم و شهروند این است که اقامت دائم باید حفظ شود. هنگامی که شهروند کانادا هستید، برای حفظ شهروندی خود نیازی به انجام کاری ندارید. تنها در صورتی می‌توانید تابعیت کانادایی خود را از دست بدهید که بخواهید آن را ترک کنید. مهاجرت به کانادا بدون کمک می‌تواند مشکل باشد. یکی از بهترین و آسان‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها شرکت در برنامه استارتاپ کاناداست. اگر قصد دارید از این راه استفاده کنید، فینیک در این مسیر به شما کمک می‌کند تا همه انتخاب‌های درست را انجام دهید و مسیر را برای یک نتیجه موفق هموار کند!

تفاوت بین اقامت دائم کانادا و شهروندی کانادا ممکن است ناچیز به نظر برسد، اما در واقعیت این وضعیت‌های بسیار مورد علاقه به روش‌های قابل توجهی متفاوت است.

شهروندی کانادا به این معنی است که شما کاملاً کانادایی هستید. به عنوان یک شهروند کانادایی، حق رای دادن و کاندیداتوری برای مناصب سیاسی را دارید. در صورت لزوم می‌توانید پاسپورت کانادایی دریافت کنید و از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارج از کشور حمایت دیپلماتیک دریافت کنید. شما می‌توانید تا زمانی که بخواهید کانادا را ترک کرده و بدون توجه به مدت زمانی که دور بوده اید، آزادانه وارد کانادا شوید.

اینها تنها تعدادی از امتیازاتی است که شهروندان کانادایی از آن برخوردارند، چه آنها که شهروند کانادا به دنیا آمده باشند و چه در مراحل بعدی زندگی خود شهروند کانادا شده باشند (فرآیندی که به عنوان تابعیت شناخته می‌شود).

تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا| فینیک

از سوی دیگر، مقیم دائم افرادی هستند که به کانادا مهاجرت کرده‌اند اما شهروند کانادا نیستند حداقل هنوز نه. مانند شهروندان، ساکنان دائم کانادا نیز می‌توانند از خدمات بهداشتی و آموزشی با بودجه عمومی و سایر امتیازات استفاده کنند. در حالی که ساکنان دائم از مزایای بسیاری مشابه شهروندان کانادایی برخوردار هستند، این موارد با محدودیت‌هایی همراه است. برای مثال، اگرچه ساکنان دائمی می‌توانند در هر نقطه از کانادا زندگی و کار کنند، برخی از مشاغل عمومی برتر – نخست وزیر یکی از نمونه‌های آن است، اما مشاغل دیگر در خدمات عمومی، از جمله در بخش اطلاعات وجود دارد – فقط به شهروندان کانادایی محدود می‌شود.

علاوه بر این، برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود باید حداقل دو سال یا 730 روز در پنج سال گذشته در کانادا بوده باشید. در برخی شرایط، برخی از ساکنان دائمی می‌توانند برای این 730 روز زمان در خارج از کانادا حساب کنند، اما این به طور کلی مستلزم این است که شما در خارج از کشور برای یک کسب‌وکار یا دولت کانادا کار کنید، یا با همسر یا شریکی زندگی کنید که خود شهروند یا دائمی کانادا هستند. این محدودیت گاهی اوقات برای ساکنان دائمی که به طور ناگهانی می‌خواهند یا نیاز به زندگی در خارج از کانادا دارند، برای مثال برای انتخاب یک فرصت شغلی یا مراقبت از یکی از اعضای خانواده، مشکل ایجاد می‌کند. اگر در نهایت شرط دو سال در پنج سال را برآورده نکنند، ممکن است وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهند.

خبر خوب برای ساکنان دائمی که مایلند شهروند کانادا شوند این است که کانادا یکی از سخاوتمندانه‌ترین راحت‌ترین فرآیندهای تابعیت شهروندی را در بین کشورهای جهان ارائه می‌دهد. اگر در این زمینه سوال دارید می‌توانید با رزرو وقت مشاوره، سولات خود را بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ استودیو فینیک

اگر ایده و کسب و کار ندارید اینجا نقطه شروع شما است.

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ ویزا کانادا

ایده کسب و کاری داری میخوای بری کانادا از اینجا شروع کن.

فرم درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره یا جلسه حضوری فرم زیر را با دقت تکمیل بفرمایید.