فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا
ناگفته های استارتاپ ویزا کانادا - فینیک

5 حقیقت ناگفته درمورد استارتاپ ویزا کانادا

فهرست آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد:

آیا می‌دانید ارنستو فاجاردو کیست؟ اگر به دنبال دریافت استارتاپ ویزا کانادا هستید و می‌خواهید با شرکت در طرح استارتاپ ویزا کسب و کار خود را در کانادا راه‌اندازی کنید، بهتر است با این فرد آشنا شوید. او کسی است که برنامه استارتاپ ویزا کانادا را در دپارتمان مهاجرت کانادا از ابتدا طرح‌ریزی و ایجاد کرد. در این مقاله قصد داریم تمام عوامل کلیدی، تاثیرگذار و نگفته در فرآیند دریافت استارتاپ ویزا کانادا را بیان کنیم. خوب یا بد شما باید حقیقت را بدانید!

حقیقت برنامه استارتاپ ویزای کانادا چیست؟

اقامت در کانادا از طریق این برنامه، ویژه کسب و کارها و ایده‌های نوآورانه و مقیاس‌پذیر است که قابلیت ایجاد مشاغل برای شهروندان کانادایی را داشته باشند. توجه داشته باشید که استارتاپ ویزا کانادا با ویزای کارآفرینی کانادا بسیار متفاوت است.

این برنامه برای کسب و کارهایی مثل رستوران‌ها، املاکی‌ها فروشگاه‌ها و … مناسب نیست مگر آنکه در این کسب و کارها نوآوری و خلاقیت دخیل باشد. این طرح به کسب و کارهای جدید با ایده خلاقانه و نوآورانه این امکان را می‌دهد که بتوانند بیزینس و کسب و کار خود را در کانادا راه‌اندازی کرده و پس از دریافت ویزای استارت آپ کانادا اقامت دائم آنجا را دریافت کنند.

حقیقت استارتاپ ویزا کانادا | فینیک

در طرح استارتاپ ویزای کانادا پس از دریافت نامه حمایتی (Letter of Support) از هریک از سه نوع سازمان حمایتی تایید شده از طرف اداره مهاجرت کانادا یعنی انکوباتورها، سازمان‌های سرمایه‌گذاری انجل و ونچر کپیتال‌ها می‌توانید برای دریافت PR یا اقامت دائم کانادا درخواست دهید. شما می‌توانید تا زمان دریافت PR بر روی کسب و کار خود کار کرده و در کانادا روی آن کار کنید.

تصورات غلط در مورد استارتاپ ویزای کانادا

عموما تصویری که از برنامه استارتاپ ویزا کانادا در تبلیغات و سایت‌ها نشان می‌دهند، با اصل و حقیقت این برنامه تفاوت دارد. در اکثر موارد پروسه دریافت این وایزای کانادا را برای متقاضیان یک فرآیند آسان، تضمینی با احتمال قطعی موفقیت در این طرح، داشتن ارتباطات مستقیم با مقامات و مجریان این برنامه و … نشان داده شده است.

اما این فرآیند برای افرادی که در این مسیر قدم گذاشته و شکست خورده‌اند متفاوت است. به طور کلی برنامه استارتاپ ویزا کشور کانادا، یک طرح جدید و نو است که با دیگر طرح‌های مهاجرتی متفاوت است. طرح استارتاپ ویزا کانادا دارای شرایط و الزامات خاصی است که نیازمند دقت زیاد و همکاری و اقدام با یک تیم متخصص و باتجربه است.

شما به عنوان متقاضی دریافت استارتاپ ویزا در کانادا پس از دریافت نامه حمایتی (Letter of Support) از هریک از سه نوع سازمان حمایتی معرفی شده از طرف اداره مهاجرت کانادا، بخش اول کار را به پایان رسانده‌اید که تا اینجا نکته خاص و تفاوت تاثیرگذاری درنوع سازمان و نحوه دریافت آن وجود نداشته و توسط شرکت‌های مختلف و متنوعی قابل انجام است. بهتر است بدانید که در مجموع 69 شرکت سرمایه‌گذار مورد تایید برای صدور این نامه در سایت رسمی کانادا Canada.ca اعلام شده است که براساس ویژگی‌های ایده استارتاپی و شرایط تیم خود می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

مرحله اصلی و در واقع هدف نهایی برای متقاضی در طرح ویزای استارتاپی کانادا، زمانی است که پرونده شما با دارا بودن نامه حمایتی برای دریافت اقامت دائم کانادا به اداره مهاجرت کانادا رفته و پروسه بررسی اقامت دائم شما در مرحله فدرال نزد اداره مهاجرت کانادا آغاز می‌شود.

مدت زمان رسیدگی به استارتاپ ویزا کانادا

به طور میانگین مدت زمان پردازش و رسیدگی به درخواست اخذ ویزای استارتاپ کانادا 32 ماه طول می‌کشد. این مدت زمان را اداره مهاجرت کانادا براساس بحث و گفتگو با متقاضیان دریافت استارتاپ ویزا کانادا، وکلا، مشاوران مهاجراتی، انکوباتورها و VCها به دست آورده است.

برنامه استارتاپ ویزای کانادا؛ داشتن شغل دوم به غیر از شرکت استارتاپی خود

یکی از نکاتی که در تایید یا رد درخواست استارتاپ ویزای کانادا شما بسیار تاثیرگذار است اما کسی به شما نمی‌گوید، این است که اداره مهاجرت کانادا روی این موضوع که شغل تمام وقت دیگری دارید و نمی‌توانید به طور صد در صد روی استارتاپ خود کار کنید، حساس است. پس اگر شما متقاضی دریافت این نوع ویزا در کانادا بوده و منتظر دریافت PR  هستید و در شرکتی به غیر از شرکت استارتاپی خود کار می‌کنید، بدانید که برای تایید این درخواست بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تری صورت می‌گیرد.

درخواست مالکیت معنوی

اگر علاوه بر اعضای تیم استارتاپی شرکت خود، فرد دیگری در برنامه مالکیت معنوی طرح استارتاپ ویزا (i.e. IP) حضور داشته باشد، سوالات و حساسیت‌ها برای تایید درخواست شما بیشتر می‌شود. اداره مهاجرت کانادا برای بررسی دقیق، تمام دارایی‌های افراد تحت این برنامه مهاجرتی را بررسی می‌کند و در صورت وجود هرگونه مشکل می‌تواند برای تایید درخواست تیم استارتاپی شما یک پرچم قرمز باشد.

کار و تمرکز روی کسب و کار خود

اداره مهاجرت کانادا باید این نکته را دریابد که شما به طور کامل روی کسب و کار خود کار کرده و برای راه‌اندازی آن توانایی و کشش لازم را دارید. اگر شما تنها برای انجام پروسه دریافت استارتاپ ویزای کانادا و دریافت نامه حمایتی پول پرداخت کرده‌ و در راستای کسب و کارتان هیچ فعالیتی انجام نمی‌دهید و در صورت رد شدن درخواست‌تان برنامه دیگری ندارید، قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

در این صورت تنها زمانی باید انتظار تایید شدن درخواست استارتاپ ویزا کانادا را داشته باشید که با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا دوست باشید، که حتی در آن صورت هم به هرحال احتمالا با رد شدن درخواست‌تان مواجه خواهید شد.

نکته‌ای که در برنامه استارتاپ ویزا کانادا دنبال می‌شود این است که افراد در بیزینس‌های واقعی سهیم شده و کسب و کار واقعی انجام دهند. همچنین سرمایه گذاری واقعی در پروژه داشته باشند و روند اجرای آن پروژه را در کانادا دنبال کنند. این دقیقا همان چیزی است که فلسفه اصلی برنامه استارتاپ ویزا کانادا است و اداره مهاجرت کانادا هم برای چیزی به جز این هرگز اقامتی برای شخصی صادر نخواهد کرد.

اعضایی که این برنامه را رها می‌کنند

ممکن است برخی از اعضای گروه استارتاپی به دلایل مختلفی در بین مسیر، تیم و استارتاپ خود را رها ‌کنند. از دلایل کناره‌گیری آن‌ها می‌تواند امکان دریافت اقامت دائم از طریق سایر برنامه‌های مهاجرتی یا از طریق همسرانشان یا … باشد. دلایل آن مهم نیست، مهم این است که آن‌ها قصد خروج از استارتاپ را دارند. اگر آن فرد یک عضو حیاتی و مهم در گروه استارتاپی شما باشد، به طور پیش‌فرض درخواست استارتاپ ویزا کانادا شما لغو و رد می‌شود. در صورتی که آن فرد عضو اصلی گروه استارتاپی نباشد، ممکن است بر دریافت استارتاپ ویزا کانادا و درخواست گروه تاثیری نداشته باشد.

حقیقت استارتاپ ویزا کانادا | فینیک

انتخاب اعضای تیم استارتاپی

طبق قانون برنامه استارت آپ ویزا کانادا در هر تیم استارتاپی ۵ نفر می‌تواند حضور داشته باشد. این ۵ نفر به همراه اعضای خانواده‌شان در صورت تایید اداره مهاجرت کانادا می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. نکته بسیار مهم در تشکیل تیم استارتاپی این است که در بررسی‌ها توسط اداره مهاجرت کانادا در صورت رد شدن هر یک از اعضای تیم، پرونده دیگر اعضای آن تیم هم رد می‌شود.

به این ترتیب عملا کلیه اعضای تیم از دریافت استارتاپ ویزا و اقامت کانادا منع می‌شوند. نکته حائز اهمیت در مورد این موضوع آن است که گاهی اوقات بعضی از شرکت‌ها به دلایل مختلف از جمله منافع مالی، کم هزینه شدن و کم زحمت شدن کار سعی در اضافه کردن افراد بیشتر در یک پروژه استارتاپی دارند و این افراد هیچ سنخیت و هماهنگی با هم ندارند. با این کار عملا درخواست استارتاپ ویزا کانادا و پرونده تمامی افراد حاضر در تیم استارتاپی با ریسک بسیار جدی روبرو می‌شود.

پیش ‌بینی برنامه استارتاپ ویزا کانادا

هنگام صحبت با سایر نمایندگان قانونی فعال در حوزه استارتاپ ویزا، برخی از آن‌ها معتقدند که ممکن است اداره مهاجرت کانادا (IRCC) برای همیشه برنامه استارتاپ ویزا کانادا را برای همیشه تعطیل و لغو کند. این موضوع فقط نظر آنهاست و ممکن است هیچوقت اتفاق نیفتد (از آنجایی که طرح استارتاپ ویزا کانادا یکی از بهترین و راحت‌ترین روش‌های مهاجرت در بین سایر انواع روش‌های مهاجرت به کانادا است، اگر قصد مهاجرت دارید، بهتر است زودتر اقدام کنید).

برای دریافت وقت مشاوره در مورد اخذ استارتاپ ویزا کانادا کلیک کنید.

 آن‌ها این حرف را بر این اساس می‌زنند که به نظر می‌رسد اداره مهاجرت کانادا منابع، نیروی انسانی و زمان کافی برای طراحی مجدد و نظارت بر این برنامه را ندارند. اداره مهاجرت کانادا با تاخیر در اخذ ویزای PR ، ویزای تحصیلی و … احتمال درست بودن این ادعا را بیشتر کرده است. حتی اگر آن‌ها صدها کارمند جدید را برای جبران عقب‌ماندگی کارها استخدام کنند، آموزش آن‌ها مدت زمان زیادی طول می‌کشد.

دریافت مشاوره فینیک

اگر به فکر مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ ویزا، حمایت مالی و توسعه تجارت‌تان هستید، در جای مناسبی هستید! تیم فینیک تمام خطرات مسیر دریافت استارتاپ ویزا را برای شما شناسایی کرده و به طور کامل از شما حمایت و پشتیبانی می‌کند. فینیک در صفر تا صد راه همراه شماست و در این راه هیچ سورپرایز و مخاطره‌ای را تجربه نخواهید کرد. برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

 جمع بندی

رویکرد اصلی برنامه استارتاپ ویزا کانادا باید بر مبنای اجرای دقیق آن منطبق با قوانین اداره مهاجرت کانادا باشد. عدم توجه به این قوانین و برخورد با این برنامه مانند برنامه‌های دیگر نظیر سرمایه‌گذاری کبک، برنامه‌های کارآفرینی مانیتوبا و.. شما را با ریسک جدی در شکست پروژه و از دست رفتن هزینه، وقت و رویاهایتان روبرو می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ استودیو فینیک

اگر ایده و کسب و کار ندارید اینجا نقطه شروع شما است.

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ ویزا کانادا

ایده کسب و کاری داری میخوای بری کانادا از اینجا شروع کن.

فرم درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره یا جلسه حضوری فرم زیر را با دقت تکمیل بفرمایید.