فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا
روش های مهاجرت به کانادا| فینیک

7 مورد از روش های مهاجرت

فهرست آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد:

مهارجت به خارج از کشور بیشینه طولانی دارد، اما امروزه معنای عام مهاجرت نقل مکان به یک کشور دیگر برای کار، تحصیل و زندگی است. از جمله دلایل مهاجرت می‌توان به وضعیت نامناسب اقتصادی و فقر، ادامه تحصیل، کار، مسائل سیاسی و فرهنگی، مسائل امنیتی، جنگ و غیره اشاره کرد. طبق اطلاعات سازمان بین‌المللی مهاجرت تعداد کل مهاجران در دنیا در حدود ۲۸۱ میلیون نفر تخمین زده می‌شود. در ادامه به بررسی مهاجرت و انواع روش های مهاجرت می پردازیم

مهاجرت چیست؟

قبل از آشنایی به روش های مهاجرت، باید بدانیم که مهاجرت چیست. مهاجرت را می‌توان جابه‌جایی طولانی مدت مردم از مکانی به مکان دیگر که شهروند آنجا نیستند، تعریف کرد. فرآیند مهاجرت هم بر کشور مبدا و هم بر کشور میزبان تاثیرگذار است. در مسیر مهاجرت مزایا و چالش‌های زیادی برای مهاجران وجود دارد.

گرچه مهاجرت بشر به مدت‌ها قبل برمی‌گردد، اما واژه مهاجرت اولین بار در قرن هفدهم برای مردم غیرنظامی که در حال جابه‌جایی بودند به کار رفت. از گذشته تاکنون مردم معمولاً برای ساخت آینده‌ای بهتر و فرار از مشکلات موجود در کشور خود تصمیم به مهاجرت می‌گیرند.
در طول تاریخ هم‌راستا با بهبود وضعیت حمل و نقل و فناوری، حجم مهاجرات نیز در سراسر جهان افزایش یافته است. طبق گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۸۱ میلیون مهاجر در جهان وجود دارد که ۳.۶ درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهند.

روش های مهاجرت | فینیک

انواع مهاجرت

 انواع مهاجرت بر اساس ملاک‌های مختلفی سنجیده می‌شود. مهاجرت بر اساس سنجش زمان و ملاک‌های موجود به ۳ دسته تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی هریک از آنها می‌پردازیم.

مهاجرت فصلی

مهاجرت و اقامت فصلی در یک مدت زمان مشخص به دلایلی مانند کار، مشغله‌های فکری و ماموریت شغلی انجام می‌شود. ویزا و پاسپورت مربوط به مهاجرت‌های فصلی به منظور کار باید توسط صاحب کار دریافت شود. اگر شما در زمان مهاجرت فصلی به کار دیگری مشغول شده و یا کارتان را تعویض کنید، این کار غیر قانونی می‌باشد .

مهاجرت موقت

در مهاجرت و اقامت موقت، حقوق شهروندی آن کشور به طور کامل به فرد مهاجر تعلق نمی‌گیرد. این مهاجرت دارای مزایای کوتاه مدت است و ممکن است با محدودیت هایی نیز همراه باشد. در این نوع از مهاجرت مدت زمان مهاجرت و اقامت موقت باید به طور دقیق مشخص شده و پس از اتمام تاریخ ویزا، فرد مهاجر موظف است به کشور خود برگردد .

مهاجرت دائم

اقامت و مهاجرت دائم در واقع تعریف اصلی و نهایی برای مهاجرت است. مهاجرت دائم هنگامی صورت می‌گیرد که افراد تصمیم گرفتند برای مدت زمان نامعین و معمولا دائمی  در کشور موردنظر خود سکونت کنند. در این نوع مهاجرت تمام امتیازاتی که به شهروند آن کشور تعلق می‌گیرد به فرد مهاجر نیز تعلق خواهد گرفت.

روش های مهاجرت | فینیک

آشنایی با قوانین مهاجرت

قوانین مهاجرت هم یکی از مسائل مهمی است که قبل از آشنایی با روش های مهاجرت باید از آن اطلاع داشته باشید. طبق قانون بنا به ماده ۱۳ اعلامیه بین‌‌المللی حقوق بشر، هر شهروند نباید هیچ مانعی در رابطه با ترک کردن کشور خود داشته باشد. اما این قانون به معنای بی قانون بودن پذیرش در کشور مقصد و آزادی کامل هر فرد در مهاجرت نیست. هر فرد برای ورود و زندگی در کشور دیگر، موظف است، قوانین آن کشور را پذیرفته و خود را با آنجا هماهنگ کند.

همانطور که می‌دانید مهاجرت بدون تأیید رسمی، طبق قوانین مهاجرتی، خلاف تلقی شده و دولت‌ها می‌توانند برای مهاجرت غیرقانونی حکم بازداشت و حبس تعیین کنند. طبق قوانین مهاجرتی خاص هر کشور، در صورتی که فرد بدون اطلاع و آگاهی کامل اقدام به مهاجرت نماید و ویزای او از طرف کشور پذیرنده رد شود اقدام های بعدی جهت مهاجرت و دریافت ویزای آن کشور و اغلب موارد برای سایر کشورها نیز به مراتب دشوارتر از قبل می گردد. بنابراین بهترین راه مهاجرت مشاوره با افراد متخصص در زمینه مهاجرت است.

روش های مهاجرت

۱. مهاجرت از طریق تولد

از روش های مهاجرت محبوب ایرانیان در این روز ها، مهاجرت از طریق تولد است. طبق قوانین مهاجرتی بعضی از کشورها اگر فرزند شما در خاک آن کشور متولد شود، تابعیت آن کشور را می‌گیرد. پس از گرفتن تابعیت، آن کودک شهروند آنجا محسوب شده و می‌تواند پاسپورت آن کشور را بگیرد. حتی در بعضی از کشورهای توسعه یافته مثل کانادا، با به دنیا آوردن فرزند در آنجا، خانواده نیز می‌تواند اقامت آن کشور را دریافت کرده و به آنجا مهاجرت کند.

۲. مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از روش های مهاجرت، ازدواج است. شما با ازدواج با فردی که اقامت کشوری را دارد یا شهروند آنجاست، می‌توانید به آن کشور مهاجرت کرده و با هم در کشور او زندگی کنید. تمامی کشورهای دنیا این امتیاز را به شهروندان خود داده‌اند که برای همسر قانونی خود بتوانند درخواست ویزای مهاجرتی دهند.

۳. مهاجرت از طریق تحصیل

همانطور که می‌دانید شما با تحصیل در اکثر کشورهای دنیا، جز شهروندان آن کشور محسوب نمی شوید. ویزای شما در آنجا از نوع غیر مهاجرتی بوده و شما موظف هستید بعد از اتمام مهلت قانونی تحصیل، آن کشور را ترک کنید. اما شما می‌توانید در صورت پیدا کردن کار در آن کشور یا ازدواج با شهروندان آنجا، ویزای مهاجرتی دریافت کنید.

۴. مهاجرت از طریق کار

یکی دیگر از روش های مهاجرت، پیدا کردن کار در کشور مقصد است. به این ترتیب شما علاوه بر کسب مهارت‌های شغلی متفاوت و درآمد بالاتر می‌توانید از مزایای شهروندی آنجا نیز بهره‌مند شوید. مهاجرت از طریق کار یکی از روش های مهاجرت محبوب در ایران است.

۵. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

شما با سرمایه گذاری در کشورهای توسعه یافته این فرصت را دارید علاوه بر استفاده از شرایط اقتصادی آن کشور و کسب درآمد بیشتر، شانس مهاجرت مادام العمر به آن کشور را داشته باشید. این روش یکی از ایمن ترین روش های مهاجرت است.مهاجرت از طریق طرح استارتاپ
طرح استارت آپ کانادا یکی از بهترین روش های اخذ اقامت دائم در کانادا می باشد که در طی چند سال اخیر توسط سازمان مهاجرت کانادا، با هدف تشویق صاحبان کسب و کارها به مهاجرت به این کشور ارائه شده است. در این روش کارزآفرینان و صاحبان ایده و طرح‌های نو می‌توانند با سرمایه گذاری در این کشور، بستر مهاجرت را برای خود آماده کنند.

۶. مهاجرت از طریق پناهندگی

بیشتر کشورهای توسعه یافته فرصت مهاجرت را برای اتباع کشورهای جنگ زده و تحت سلطه کمونیست فراهم کرده‌اند. مهاجرت از طریق پناهندگی تنها برای افرادی که در کشورهای جنگ‌زده زندگی می‌کنند گزینه خوبی است، اما برای سایر افراد یک گزینه بد محسوب می‌شود. مهاجرت از طریق پناهندگی از روش های مهاجرت سخت و پر ریسک محسوب می شود.

۷. مهاجرت از طریق طرح استارتاپ

یکی از روش های مهاجرت منجرب به اقامت سریع، طرح استارت آپ کانادا است که یکی از بهترین روش های مهاجرت و اخذ اقامت دائم در کانادا می باشد. در طی چند سال اخیر توسط سازمان مهاجرت کانادا، با هدف تشویق صاحبان کسب و کارها به مهاجرت به این کشور ارائه شده است. در این روش کارزآفرینان و صاحبان ایده و طرح‌های نو می‌توانند با سرمایه گذاری در این کشور، بستر مهاجرت را برای خود آماده کنند.

اقدامات لازم برای مهاجرت

به طور کلی برای مهاجرت اصولی و آسان پس از انتخاب مقصد و آشنایی با روش های مهاجرت، باید سه مرحله ارزیابی، مشاوره و اقدام به مهاجرت را طی کنید.

ارزیابی مهاجرت

 قبل از قدم برداشتن در مسیر مهاجرت ابتدا از یک کارشناس مهاجرتی بخواهید شرایط شما را برای گرفتن ویزاهای کشورهای مختلف دنیا بررسی کرده و مناسب‌ترین نوع ویزا را به شما معرفی کند. شما با انتخاب گزینه اشتباه برای مهاجرت علاوه بر هدر دادن وقت و هزینه نمی‌توانید نتیجه دلخواه خود را کسب کنید. حتی اگر امکان پذیر نیز شود، شما با گرفتن ویزایی که شرایط مناسب آن را داشتید می‌توانستید در مدت زمان کمتر با صرف هزینه کمتر به هدف خود برسید.

مشاوره مهاجرت

حتما قبل از اقدام به مهاجرت با کارشناسان حرفه‌ای و کاربلد این حوزه مشورت کنید. زیرا در این مسیر هرچقدر آگاهانه تر عمل کنید، در نهایت نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد. در زمینه امور مهاجرتی، مشاوره از آن جهت اهمیت دارد که کارشناس می‌تواند با ارزیابی شرایط، نتیجه ویزای شما را پیش بینی و برای اقدام بهتر شما را راهنمایی کند.

اقدام به مهاجرت

پس از ارزیابی و مشاوره شما هم از نوع ویزای مناسب خودتان آگاه می‌شوید و هم اطلاعات لازم را کسب می‌کنید. اما پس از گذراندن آن دو مرحله هم نمی‌توانید امور مهاجرت را به تنهایی انجام دهید. زیرا شما برای گرفتن ویزای هر کشوری باید از کلیه قوانین مهاجرتی آن کشور مطلع بوده و تجربیات نفرات قبلی را بدانید. در طول این پروسه نباید مرتکب اشتباه و خطا هر چند به صورت سهوی شوید و همچنان نیاز به کمک دارید.

آمار ایرانیان مقیم خارج

طبق آخرین گزارش‌ها توسط دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور تا سال ۱۳۹۹ تقریباً ۴،۰۳۷،۲۵۸ ایرانی در خارج از کشور ساکن هستند. به طور کلی پراکندگی ایرانیان در آمریکا ۴۷ درصد، در اروپا ۲۹ درصد، در کشورهای عربی و آفریقایی۱۴ درصد و در آسیا و اقیانوسیه حدود ۱۰ درصد است.

موارد گفته شده آمار رسمی است. اما طبق آمار غیر رسمی در قاره آمریکا ۱.۵ میلیون نفر ایرانی و در کشور کانادا ۴۰۰ هزار نفر ایرانی هستند. همچنین تعداد ایرانیانی که با مهاجرت به اروپا در این قاره ساکن هستند به ۱.۸ میلیون نفر میرسد. بیشترین جمعیت ایرانی قاره اروپا، در کشورهای انگلیس و آلمان ساکن هستند. در خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه هم کشورهای امارات، ترکیه و استرالیا بیشترین آمار ایرانیان مهاجر را در اختیار دارند.

طبق بررسی‌های انجام شده مهم‌ترین دلایل مهاجرت ایرانیان به‌ترتیب پناهندگی به دلایل مختلف، خانوادگی، کار و سپس ادامه تحصیل است.

جمع بندی

اقدام به مهاجرت یک تصمیم بزرگ و سخت است. بررسی‌ اولویت‌های زندگی خودتان، تعیین هدف از مهاجرت، انتخاب کشور مقصد و روش های مهاجرت از قدم‌های اولیه در مهاجرت هستند. اما به این نکته توجه داشته باشید که روند رفتن به کشوری دیگر و زندگی در آن‌جا در ابتدا با سختی‌ها و مشکلاتی روبرو خواهید شد. پس در این مسیر کسب اطلاعات و مشاوره می‌تواند در کاهش سردرگمی‌ها و مشکلات نقش موثری داشته باشد.

برای مهاجرت نیاز به کمک دارید؟ با خیال راحت درخواست مشاوره مهاجرت خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ استودیو فینیک

اگر ایده و کسب و کار ندارید اینجا نقطه شروع شما است.

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ ویزا کانادا

ایده کسب و کاری داری میخوای بری کانادا از اینجا شروع کن.

فرم درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره یا جلسه حضوری فرم زیر را با دقت تکمیل بفرمایید.