فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا
استارتاپ ویزا کانادا | فینیک

استارتاپ ویزا کانادا

فهرست آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد:

استارتاپ ویزا کانادا یکی از بهترین و جدیدترین روش‌هایی است که در راستای حمایت از طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه، جذب کارآفرینان، راه‌اندازی بیزینس و اشتغال زایی در کانادا اجرا می‌شود. طرح استارتاپ ویزا کانادا به افراد دارای ایده‌های خلاقانه و صاحبان کسب و کار این امکان را می‌دهد تا تجارت و کسب‌‍وکار خود را در سطح جهانی گسترش داده و به کانادا مهاجرت کنند.

برای گرفتن استارتاپ ویزا کانادا فرد مهاجر باید نشان دهد کسب‌وکار نوآورانه او توانسته اشتغال زایی کند و توانسته در مقیاس جهانی فعالیت کند. پس از راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور می‌توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با شرایط لازم برای اخذ استارتاپ ویزا کانادا و مزایای آن آشنا شوید.

استارتاپ ویزا کانادا | فینیک

استارتاپ ویزا کانادا چیست؟

برنامه ویزای استارتاپ کانادا پس از 3 سال اجرا به صورت آزمایشی در سال 2018 دائمی شد. برنامه استارتاپ ویزا کانادا (Startup Visa Program) از گزینه‌های مهاجرت تجاری و ویزای سرمایه‌گذاری کانادا است، که به شما امکان راه‌اندازی کسب‌وکار و مهاجرت به کانادا را می‌دهد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که استارتاپ و کسب‌وکار شما باید شرایط و ویژگی‌های موردنیاز و لازم را داشته باشد. داوطلبان می‌توانند ابتدا با مجوز کار که توسط سرمایه گذار مستقر در کانادا حمایت می‌شود به کانادا بیایند و پس از راه‌اندازی کسب‌وکارشان واجد شرایط اقامت دائم شوند.

 مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ ویزا

در واقع استارتاپ (startup) به کسب‌‌و‌کار نوپایی گفته می‌شود که با ارائه‌ی راه‌حل خلاقانه برای رفع یک نیاز فعالیت می‌کند. این طرح یکی از بهترین روش‌های اخذ اقامت دائم در کانادا است. سازمان مهاجرت کانادا، با هدف تشویق مهاجرت کارآفرینان به این کشور، طرح ویزای استارتاپ کانادا را برای صاحبان ایده و کارآفرینان خلاق ارائه کرده است. افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور، بستر مهاجرت را برای خود مهیا نمایند. یکی دیگر از اهداف این طرح، رقابت فعال در حوزه جذب استارتاپ‌ها است. چشم‌انداز استارتاپ ویزا کانادا این است که بهترین‌های کسب‌وکار و فناوری به سمت کانادا بروند. 

کانادا بهترین کشور برای راه‌اندازی استارتاپ است؟

با در نظر گرفتن شرایط، مراحل و روند اخذ ویزای استارتاپ برای ایرانیان، کشور کانادا یک گزینه بسیار عالی برای مهاجرت است. بنا به اعلام CEOWORLD Magazine رتبه سوم بهترین کشور برای راه‌اندازی استارتاپ‌های مختلف، کشور کانادا است. همچنین Forbes، کشور کانادا را در رتبه ششم بهترین کشورها برای کسب و کار معرفی کرده است.

مراحل دریافت استارتاپ ویزا

در مرحله اول برای گرفتن استارتاپ ویزا کانادا بهتر است پس از بررسی انواع روش‌های مهاجرت، شرایط خود را ارزیابی و بهترین روش را انتخاب کنید. اگر واجد شرایط لازم برای دریافت استارتاپ ویزا بودید، باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

استارتاپ ویزا کانادا | فینیک

۱. تحلیل ایده تجاری خود

ممکن است ایده خلاقانه شما برای خودتان و در کشور خود پرطرفدار باشد اما در بازار استارتاپی کانادا جایگاه ارزشمندی نداشته و یک تکنولوژی قدیمی محسوب شود. حتی ممکن است اکنون ایده شما شانس موفقیت را داشته باشد، اما سوددهی آن برای مدت زمان کوتاهی باشد. پس لازم است در ابتدا بازار کانادا و همچنین شرایط و الزامات ایده خود را بررسی و ارزیابی کنید.

۲. بررسی شرایط ویزای استارتاپ

اداره مهاجرت کانادا برای متقاضیان دریافت استارتاپ ویزا شرایطی را در نظر گرفته است. این شرایط اصلا سخت نیست اما داشتن آن‌ها ضروری است. پس قبل از اقدام به دریافت استارتاپ ویزا از داشتن شرایط لازم اطمینان حاصل کنید.

۳. مذاکره با مراکز حمایتی مورد تایید کشور کانادا

برای دریافت استارتاپ ویزا کانادا باید ایده شما توسط یک سازمان سرمایه‌گذاری مورد حمایت قرار بگیرد. در انتخاب سازمان‌های حمایتی و سرمایه‌گذار هزینه و شرایط همکاری، نوع حمایت، مقر کسب‌وکار و … اهمیت دارد. پس سعی کنید سازمان حمایتی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با ایده شما داشته باشد.

۴. نوشتن بیزینس پلن یا طرح تجاری

به طور کلی بیزینس پلن دارای چند بخش اصلی از جمله طرح کلی، توضیحات، آینده کسب‌وکار، تحلیل بازار و روش‌های بازاریابی است. برای تهیه بیزینس پلن برای دریافت ویزای استارتاپ کانادا حتما با یک متخصص کسب‌وکار و کارآفرینی مشورت کنید. زیرا اگر طرح تجاری شما ناقص باشد شانس شما در گرفتن نامه حمایتی به شدت پایین می‌آید.

۵. دریافت نامه حمایتی

پس از آماده کردن بیزینس پلن و گذراندن شرایط سازمان‌های سرمایه گذاری، شما برای راه‌اندازی کسب‌وکارتان آماده بوده و می‌توانید نامه حمایتی یا Letter of support خود را از این مراکز دریافت کنید.

۶. ثبت درخواست اخذ استارتاپ ویزا

حالا شما می‌توانید در این مرحله درخواست اخذ ویزای استارتاپ و اقامت دائم خود و خانواده‌تان را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.

۷. راه‌اندازی کسب‌وکار

در آخرین مرحله از مسیر دریافت استارتاپ ویزا شما باید کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و در حین انجام کار گزارش‌های لازم را برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید. سپس بعد از مدتی اقامت دائم کانادا را به دست خواهید آورد.

جمع بندی: برای دریافت استارتاپ ویزا ابتدا باید یک بیزینس پلن با ایده و طرح خلاقانه نوشته و ارائه دهید. سپس شما باید طرح تجاری خود را به یکی از سازمان‌های معتبر (صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارآفرینی، فرشتگان سرمایه‌گذاری و مرکز رشد استارتاپی) برای جذب سرمایه ارائه دهید. پس از تایید طرح تجاری شما توسط یکی از شرکت‌های معتبر فرآیند دریافت استارتاپ ویزا کانادا شکل می‌گیرد.
بعد از طی کردن این مرحله نوبت به درخواست اخذ اقامت دائم در کانادا می‌شود که اگر توسط مشاورین کارآزموده و معتبر انجام شود، حدود ۱۲ تا ۱۶ ماه طول می‌کشد.

استارتاپ ویزا کانادا | فینیک

برای دریافت استارتاپ ویزا چه شرایطی لازم است؟

۱. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه: داشتن دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی در بخش‌های نوشتاری، گفتاری و شنیداری و کسب نمره حداقل معادل CLB 5 یکی از شرایط لازم برای دریافت استارتاپ ویزا است. شما باید در یکی از ۲ آزمون زبان انگلیسی موسسات معتبر (CELPIP G-Test و IELTS) یا یکی از ۲ آزمون زبان فرانسه (TEF Canada و TCF Canada) شرکت کرده و نتیجه نهایی آزمون را در پرونده درخواست خود قرار دهید. اگر شما نتوانید حداقل نمره لازم را بگیرید، درخواست شما لغو می‌گردد.

۲. تمکن مالی: از جمله دیگر شرایط لازم برای دریافت ویزای استارتاپ کانادا، داشتن حداقل سرمایه موردنیاز است. زیرا دولت کانادا برای متقاضیان دریافت استارتاپ ویزا هیچ بودجه مالی در نظر نگرفته است. افرادی که قصد دریافت ویزای استارتاپ کانادا را دارند بهتر است سرمایه اولیه لازم برای گذران ۶ ماه زندگی در کانادا را داشته باشند که این مقدار بر اساس تعداد اعضای خانواده می‌تواند متغیر باشد.
به این نکته توجه داشته باشید که داشتن سرمایه اولیه به منظور سرمایه گذاری در کانادا نیست، زیرا ایده خلاقانه و فعالیت مناسب شما می‌تواند تضمین‌کننده موفقیت در گرفتن اقامت دائم از طریق استارتاپ ویزا باشد.

۳. راه‌اندازی استارتاپ مطابق قوانین کانادا: برای راه‌اندازی استارتاپ در کانادا داشتن حداقل ۱۰% حق رای توسط هر شریک یا متقاضی در ثبت استارتاپ و همچنین داشتن حداقل ۵۰% حق رای توسط متقاضی، شرکا و سرمایه گذار حامی کانادایی مورد نیاز است.

۴. گرفتن نامه حمایتی استارتاپ کانادا از یک سرمایه گذار کانادایی: در نهایت یکی از مهم‌ترین شرایط ویزا استارتاپ کانادا، اثبات کسب‌وکار، جذب سرمایه و اعتماد یکی از سازمان‌های مورد تایید کانادا از جمله سرمایه‌گذاران ریسک پذیر (Venture Capital Funds)، سرمایه گذاران فرشته (Angel Investor groups) و مراکز رشد (Incubators) است.

نکته: در طرح استارتاپ ویزا کانادا ۵ نفر می‌توانند به عنوان صاحبین کسب‌وکار درخواست استارتاپ ویزا و اقامت دائم دهند. داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی و مرتبط بودن آن با حوزه استارتاپی شما در شرایط اداره مهاجرت کانادا ذکر نشده است، اما بهتر است حداقل ۱ سال تحصیل دانشگاهی در رزومه داشته باشید.

معرفی سرمایه گذاران مورد تایید کشور کانادا برای دریافت نامه حمایت

برنامه استارتاپ کانادا با هدف جذب کارآفرینان نمونه و خلاق از سراسر دنیا طرح ریزی شده است. درخواست استارتاپ ویزا کانادا بدون داشتن نامه حمایت از یک سرمایه‌گذار کانادایی، به سرعت رد می‌شود. شما باید بتوانید حداقل با یکی از سرمایه‌گذارها ارتباط گرفته و آن‌‌ها را متقاعد کنید تا از کسب‌وکارتان حمایت کنند. شرایط و مدارک هر کدام از سازمان‌ها برای ارائه طرح تجاری و بررسی متفاوت است.

به طور کلی سازمان‌های حمایت کننده استارتاپ مورد تایید کشور کانادا به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

استارتاپ ویزا کانادا | فینیک

۱. سرمایه گذاران ریسک پذیر (Venture Capital Funds)

ونچرها سرمایه گذارانی هستند که به طور معمول در استارتاپ‌هایی که پتانسیل رشد بالا دارند اما با ریسک زیادی همراه هستند، سرمایه گذاری می‌کنند. حداقل مبلغی که ونچرها باید در استارتاپ شما سرمایه‌گذاری کنند ۲۰۰ هزار دلار است. حدود ۲۵ سرمایه‌گذار خطرپذیر مورد تایید اداره مهاجرت کشور کانادا هستند که در ادامه معرفی شده‌اند.

7 Gate Ventures

Arete Pacific Tech Ventures (VCC) Corp

BCF Ventures

BDC Venture Capital

Celtic House Venture Partners

Extreme Venture Partners LLP

Golden Venture Partners Fund, LP

.iNovia Capital Inc

Intrinsic Venture Capital

Lumira Ventures

Nova Scotia Innovation Corporation (o/a Innovacorp)

PRIVEQ Capital Funds

Real Ventures

Red Leaf Capital Corp

Relay Ventures

.ScaleUp Venture Partners, Inc.

.Top Renergy Inc

Vanedge Capital Limited Partnership

Version One Ventures

.Westcap Management Ltd

.Yaletown Venture Partners Inc

York Entrepreneurship Development Institute (YEDI) VC Fund

۲. سرمایه گذاران فرشته (Angel Investor groups)

سرمایه‌گذاران فرشته سازمان‌هایی هستند که سرمایه شرکت‌ها و استارتاپ‌های نوپا را در مراحل اولیه تاسیس یا در مرحله رشد فراهم می‌کنند. حداقل مبلغی که این شرکت‌ها بایستی در استارتاپ شما سرمایه گذاری کنند ۷۵ هزار دلار است. حدود ۱۰ سرمایه گذار آنجل مورد تایید اداره مهاجرت کانادا است که در ادامه معرفی شده‌اند.

Canadian International Angel Investors

.Ekagrata Inc

Golden Triangle Angel Network

Keiretsu Forum Canada

.Oak Mason Investments Inc

Southeastern Ontario Angel Network

.TenX Angel Investors Inc

.VANTEC Angel Network Inc

York Angel Investors Inc

۳. مراکز رشد (Incubators)

انکوباتورها یا مراکز رشد سازمان‌هایی هستند که در راه‌اندازی، رشد و شکوفایی کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها فعالیت می‌کنند. حدود ۴۰ مرکز رشد مورد تایید اداره مهاجرت کانادا است که در ادامه برخی از آن‌ها معرفی شده‌اند. به این نکته توجه داشته باشید که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰، از تعداد ۳۴۹۴ استارتاپ تایید شده، تعداد ۲۷۶۴ (%۷۹) آن‌ها توسط انکوباتورها حمایت شده‌اند.

Alacrity Foundation

Agrivalue Processing Business Incubator

Food Processing Development Centre

Biomedical Commercialization Canada Inc. (operating as Manitoba Technology Accelerator)

Brilliant Catalyst

Creative Destruction Lab

.Empowered Startups Ltd

Extreme Innovations

Genesis Centre

.Highline BETA Inc

Innovacorp

Innovation Cluster – Peterborough and the Kawarthas

Innovation Factory

Interactive Niagara Media Cluster o/a Innovate Niagara

Invest Ottawa

Knowledge Park o/a Planet Hatch

LatAm Startups

Launch Academy – Vancouver

.LaunchPad PEI Inc

Millworks Centre for Entrepreneurship

NEXT Canada

.North Forge East Ltd

North Forge Technology Exchange

Pacific Technology Ventures

Platform Calgary

Pycap Inc (o/a Pycap Venture Partners)

Real Investment Fund III L.P. o/a FounderFuel

.Ryerson Futures Inc

Spark Commercialization and Innovation Centre

Spring Activator

The DMZ at Ryerson University

Toronto Business Development Centre (TBDC)

TSRV Canada Inc. (operating as Techstars Canada)

University of Toronto Entrepreneurship Hatchery

VIATEC

Waterloo Accelerator Centre

York Entrepreneurship Development Institute

نرخ موفقیت هر سازمان سرمایه‌گذاری مورد تایید کانادا

نرخ موفقیت استارتاپ‌ها در نهایی کردن پرونده و جلب رضایت اداره مهاجرت کانادا توسط سرمایه‌گذاران فرشته حدود ۸۰ درصد و توسط مراکز رشد حدود ۷۸ درصد است. همچنین درصد موفقیت استارتاپ‌های حمایت شده توسط سرمایه گذاران ریسک پذیر حدود ۴۳ درصد است.

استارتاپ ویزا کانادا | فینیک

مجوز کار ویزای استارتاپ کانادا (Work Permits for Start-Up Visa)

شما همچنین می‌توانید پس از ثبت درخواست استارتاپ ویزا کانادا، در زمانی که اداره مهاجرت روند صدور اقامت دائم را برای شما پیگیری و بررسی می‌کند، ویزای ورک پرمیت کانادا را دریافت کنید. از این طریق تا زمان گرفتن اقامت دائم و نهایی شدن پرونده خود به کانادا رفته و بیزینس خود را راه‌اندازی کنید.

برای دریافت ویزای ورک پرمیت کانادا شما باید شرایط پرداخت هزینه‌ها و تمکن مالی لازم را داشته و یک نامه حمایت (Letter of Support) و یک تعهدنامه (Commitment Certificate) از یکی از سرمایه‌گذاران کانادایی داشته باشید.

نکته آخر

اگر می‌خواهید با کمترین میزان ریسک به همراه خانواده خود مهاجرت کنید و از همان ابتدا اقامت دائم دریافت کنید، طرح استارتاپ ویزا کانادا با مزایای فوق‌العاده خود یک روش بی‌نظیر است. برای مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ ویزا، نگران ارائه بیزینس پلن، سایر مدارک و شرایط مورد نیاز نباشید. کافی است تصمیم خود را گرفته و با فینیک، مرکز ایده‌های نو هوشمند آینده تماس بگیرید. فینیک در تمام مراحل از مشاوره تا گرفتن اقامت دائم همراه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ استودیو فینیک

اگر ایده و کسب و کار ندارید اینجا نقطه شروع شما است.

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ ویزا کانادا

ایده کسب و کاری داری میخوای بری کانادا از اینجا شروع کن.

فرم درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره یا جلسه حضوری فرم زیر را با دقت تکمیل بفرمایید.