فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا
مالیات در کانادا | فینیک

مالیات در کانادا

فهرست آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد:

دولت کانادا با استفاده از نظام جامع مالیاتی خود و اخذ مالیات در کانادا خدمات و برنامه‌های اجتماعی مختلفی را برای شهروندان به ارمغان بیاورد. در کانادا نیز مانند سایر کشورها، دولت بابت خدماتی که به مردم ارائه می‌کند، درصد مالیاتی را تعیین و از شهروندان دریافت می‌کند. مالیات در کانادا برای ارائه آموزش‌های همگانی، مراقبت‌های بهداشتی رایگان، ساخت جاده و بزرگراه و فعالیت‌های اجتماعی دیگر استفاده می‌شود.

مالیات کانادا علاوه بر تعیین شدن توسط دولت فدرال، مقامات استانی موجود در هر ایالت برای ساکنین آن منطقه مالیات در نظر می‌گیرند. مالیات در کانادا انواع مختلفی همچون مالیات بر درآمد، مالیات بر فروش، مالیات بر دارایی و مالیات بر شرکت وجود دارد. بیشترین سهم از درآمد دولت فدرال از مالیات بر درآمد است و تقریبا نیمی از بودجه دولت را تشکیل می‌دهد.

مالیات در کانادا به این شکل است که مالیات بر شرکت و مالیات بر فروش هم هرکدام ۱۵ درصد از درآمد دولت فدرال را تشکیل می‌دهند. برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا سوالاتی در مورد مالیات در کانادا از قبیل اینکه آیا مقدار مالیات دریافتی از مهاجرین با مقدار پولی که از شهروندان کانادایی گرفته می‌شود تفاوت دارد؟ مهاجرین ملزم به پرداخت بیشتر مالیات در کانادا هستند؟ هزینه مالیات کانادا نسبت به سایر کشورها بالاتر است؟ و … . در ادامه این مطلب به تمامی سوالات شما در مورد مالیات در کانادا پاسخ داده خواهد شد.

سیستم مالیاتی کانادا

شهروندان کانادایی و افردی که در این کشور اقامت دارند، باید باتوجه به شرایط شغل و کسب و کار خود باید انواع مختلفی را پرداخت کنند. سیستم مالیات در کانادا در ۳ سطح فدرال، استانی و منطقه‌ای تقسیم‌بندی شده و با استفاده از مبلغ پرداختی مالیات‌ها خدمات و برنامه‌های فراوانی را برای شهروندان ارائه می‌کنند. سیستم مالیات به این صورت عمل می‌کند که هر شهروند باید اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل و آن را به اداره مالیات کانادا تحویل دهند. با این کار، شخص گزارش درآمد خود را جهت محاسبه و پرداخت مالیات آماده می‌کند.

مالیات در کانادا | فینیک

دولت‌ها دلارهای مالیاتی شما را جمع‌آوری و آن‌ را در قالب آموزش، مراقبت‌های بهداشتی رایگان، جاده‌ها، بزرگراه‌ها و مزایای اجتماعی متعدد دیگر به شهروندان باز می‌گردانند. در یک نتیجه کلی می‌توان گفت مالیات بر درآمد شخصی، ۳۰ درصد از درآمدهای دولت فدرال را تشکیل می‌دهد.

 مزایای سیستم مالیات در کانادا

از مزایای سیستم مالیات در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افرادی که مقیم کانادا نیستند، فقط به اندازه درآمدی که در این کشور به دست می آورند ملزم به پرداخت مالیات در کانادا هستند.
  • افرادی که شهروند کانادا نیستند و تنها مقیم کانادا هستند، ملزم به پرداخت مالیات در کانادا هستند.
  • برای آن دسته از افرادی که در حال گذراندن مدت ۳ ساله اقامت دائم خود هستند و مالیات پرداخت می کنند، این امکان وجود دارد که برای شهروندی درخواست بدهند.
  • شهروند کانادایی که در کانادا زندگی نمی‌کند نیاز به پرداخت مالیات در کانادا ندارد.
  • برای افرادی که قصد دارند اخیرا اقامت دائم کانادا بگیرند، طی برنامه‌ریزی درست می‌توانند مالیات کمتری بپردازند، یا از پرداخت مالیات معاف شوند.

مالیات بر درآمد در کانادا

مالیات بر درآمد در کانادا توسط دولت فدرال تعیین و اخذ می‌گردد. دولت‌های استانی هم به استثنای استان کبک درصدهای پایین‌تری از مالیات بر درآمد را دریافت می‌کنند. این نوع مالیات در کانادا به صورت تصاعدی محاسبه می‌شود؛ به این صورت که هر چقدر فرد درآمد بیشتری داشته باشد، باید مالیات بیشتری را پرداخت کند. می‌توان گفت به طور کلی درصد مالیات در کانادا به میزان قابل توجهی به درآمد و سبک زندگی شهروند کانادا بستگی دارد. معمولا در کانادا مالیات بر درآمد کارمندان از حقوق آن‌ها کسر و توسط کارفرما به حساب دولت فدرال ریخته می‌شود. 

مالیات در کانادا | فینیک

اگر شما ساکن کانادا هستید، هر سال باید تا تاریخ ۳۰ آوریل اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید. در این اظهارنامه باید تمام درآمد خود، چه در داخل کانادا به دست آمده چه در خارج از کانادا، وارد کنید. توجه داشته باشید که اگر در خارج از کبک کانادا زندگی می‌کنید، باید یک اظهارنامه مالیاتی تشکیل دهید که شامل مالیات‌های ایالتی و فدرال می‌شود. اما اگر در استان کبک زندگی می‌کنید باید دو اظهارنامه جداگانه برای مالیات‌های ایالتی و فدرال تنظیم کنید.

مالیات شرکت‌های کانادا

مالیات شرکت‌هایی که در کانادا قرار دارند، علاوه بر سطح ایالتی در سطح فدرال نیز وضع می‌شود. مالیات در کانادا شامل شرکت‌های غیرانتفاعی و غیرفعال هم می‌شود. پس در نتیجه نرخ مالیات بر شرکت بر اساس نوع و اندازه شرکت و اینکه در کدام ایالت قرار دارد، متفاوت است.

در مجموع می‌توان گفت شرکت‌های ثبت شده در کانادا که مشغول فعالیت هستند، باید سالانه حدود ۱۵ درصد از درآمد خالص خود را به دولت فدرال کانادا به عنوان مالیات پرداخت کنند.

مالیات بر محصولات و خدمات کانادا

مالیات در کانادا مشمول تولید‌کنندگان محصولات و ارائه‌دهندگان خدمات نیز می‌شود. البته به طور محدود مالیات از شرکت‌هایی که تامین کننده نیازهای درمانی و یا تغذیه مردم هستند، دریافت نمی‌شود. در بعضی از ایالت‌های کانادا از سوی مقامات استانی نیز با توجه به میزان فروش محصولات شرکت یا خدمات ارائه شده در آن استان، درصدی مالیات دریافت می‌شود. یعنی این دسته از شرکت‌ها علاوه بر پرداخت مالیات به دولت فدرال باید مالیات استانی را نیز بپردازند که به جمع آن دو، مالیات فروش هماهنگ گفته می‌شود.

مالیات در کانادا به صورت غیر مستقیم

مالیات غیر مستقیم در کانادا بر خودرو و بنزین اعمال می‌شود. معمولا این نوع مالیات در کانادا بر تمامی محصولات مرتبط با خودرو محاسبه می‌شود و معمولا مشتریان متوجه پرداخت و اعمال آن نمی‌شوند.

مالیات در کانادا بر ملک

مالیات بر ملک یعنی مالیاتی که بر روی دارایی‌های فرد اعمال می‌شود. این نوع مالیتن نیز مانند دیگر انواع مالیات گفته شده نسبت به منطقه‌ای که شما ساکن هستید، مبلغ پرداختی مالیات متفاوت است. به طور معمول مالیات بر دارایی به صورت منطقه‌ای جمع‌آوری می‌شود. این نوع مالیات خدمات مختلفی مثل آب، پاک کردن برف، جمع آوری زباله، نیروی انتظامی و آتش نشانی را پوشش می‌دهد.

در کانادا صاحبین املاک باید با توجه به منطقه‌ای که ملک در آنجا واقع شده است، باید هر سال مبلغ تعیین شده‌ای را به عنوان مالیات به دولت بپردازد. مالیات بر املاک توسط اعضای شورای شهر تعیین شده و افراد باید آن را به شهرداری محل سکونت خود پرداخت کنند. جالب است بدانید که در برخی از ایالات کانادا مانند آنتاریو، بخشی از مالیات تعیین شده برای صاحبان املاک، صرف توسعه مدارس می‌شود.

مالیات در کانادا | فینیک

به طور کلی مالیات بر ملک در کانادا در دو مرحله دریافت می‌شود. در نیمه اول سال، باید بخشی از مالیات مقرر پرداخته شود و بقیه آن مبلغ نیز در نیمه دوم سال تعیین می‌شود. معمولا شهرداری‌ها نسبت به دریافت مالیات املاک پیگیری زیادی دارند و در صورتی که صاحبین املاک مالیات خود را پرداخت نکنند، آن ملک را به حراج می‌گذارند.

اگر از بانک کانادایی وام دریافت کرده باشید و ملک خود را به عنوان وثیقه، قرار داده باشید، بانک برای جلوگیری از مصادره ملک از سوی شهرداری در زمان دریافت اقساط وام، مبلغی هم بابت مالیات ملک از مشتری دریافت می‌کند و جمع مبالغ را به عنوان مالیات بر ملک به شهرداری پرداخت می‌کند. بنابراین اگر ملک شما در رهن بانک کانادایی باشد بابت مصادره آن از سوی شهرداری جای نگرانی وجود ندارد.

مالیات بر ارزش افزوده در کانادا

مالیات بر ارزش افزوده، مبلغ معینی است که به برخی از کالاها مانند الکل و دخانیات تعلق می‌گیرد. در این نوع مالیات، قیمت کالا تاثیری در تعیین مبلغ مالیات ندارد. مالیات خدمات و کالاهای دولت فدرال (GST) و مالیات بر فروش ایالتی (PST) هر دو برای بیشتر کالاها و خدمات مصرفی در کانادا اعمال می‌شوند. در بعضی از ایالت‌ها GST و PST ادغام می‌شوند و مالیات بر فروش هماهنگ (HST) را تشکیل می‌دهند. در سایر ایالت‌ها PST وجود ندارد. به این خاطر که هر دو دولت فدرال و ایالتی مالیات بر فروش را اعمال می‌کنند، نرخ مالیات بر هر کالای مصرفی و خدمات با توجه به ایالت تفاوت دارد.

یکی از مواردی که ممکن است باعث سردرگمی و گیجی افرادی شود که برای اولین بار به کانادا می‌آیند، قیمت یک جنس در صندوق است. زیرا در کانادا برعکس بسیاری از کشورهای دیگر مالیات بر فروش معمولا در قیمت آگهی شده گنجانده نمی‌شود و مصرف کنندگان باید باتوجه به ایالتی که در آن زندگی می‌کنند و نوع کالا یا خدمت با مالیات از ۵ تا ۱۵ درصد بیشتر از فهرست قیمت‌ها می‌پردازند.

مالیات کارمندان کانادا

تمام کارمندانی که برای آن‌ها فیش حقوقی صادر می‌شود، از جمله کارمندان دولت یا به طور کلی کارمندان هر شرکت یا نهادی، مشمول چند نوع مالیات مختلف می‌شوند که ضروری است آن هزینه پرداخت شود.

مالیات حقوق بازنشستگی: دولت کانادا به شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا پس از بازنشستگی، تسهیلاتی ارائه می‌دهد که بابت ارائه‌ آن‌ها در دوران اشتغال، مالیات دریافت می‌کند.

مالیات بیمه اشتغال: در زمان انجام کار ممکن است فرد با خطرات احتمالی مواجه شود، به همین دلیل دولت کانادا با کسر مبلغ اندکی از حقوق ماهانه، شما را در مقابل خطرات احتمالی بیمه می‌کند.

مالیات سلامت کارمندان: در برخی از شرکت‌های کانادایی کارمندان و کارکنان برای دریافت خدمات پزشکی و داندانپزشکی که تحت پوشش بیمه دولتی نیستند، از تخفیف برخوردار می‌شوید. به همین دلیل از حقوق ماهانه آن‌ها مبلغی بابت استفاده از این نوع خدمات، کسر می‌شود.

مالیات بر پاداش: مالیات دیگری که از حقوق کارکنان در کانادا برداشت می‌شود، مالیات بر پاداشی است که به دلیل حسن انجام کار، از سوی کارفرما به آن‌ها تعلق گرفته است.

مالیات بابت برنامه بازنشستگی کبک: ایالت کبک، برنامه بسیار جامعی را برای بازنشستگان در نظر گرفته است و همین امر باعث شده تا بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا که بابت دوران کهولت خود نگران هستند، کبک را برای زندگی انتخاب کنند. مدیران در ایالت کبک، بابت این خدمات، مالیات دریافت می‌کنند.

مالیات بین ‌المللی کانادا

در کانادا حتی اگر درآمد خود را از کشور دیگری به دست آورده باشید، باید مالیات آن را پرداخت کنید. البته اگر مالیات را در کشور مبدأ پرداخت کرده باشید ممکن است برخی از ایالات با ارائه مدرک، شما را بابت مالیات مربوط به آن بخش از درآمد معاف کنند. البته در مورد مهاجرینی که در ایران مالیات پرداخت کرده باشند به دلیل عدم ارتباط بین اداره مالیات ایران و کانادا، بعید است که شما را از پرداخت مالیات معاف کنند.

مالیات در کانادا | فینیک

مالیات بر ارث در کانادا

در کانادا بر خلاف ایالات متحده آمریکا، بر اموال فرد فوت شده مالیات تعلق نمی‌گیرد. شما در کانادا برای پولی که به ارث می‌برید نباید مالیاتی پرداخت کنید و آن را به عنوان درآمد گزارش کنید. مالیات بر ارث به طور غیرمستقیم از وراث دریافت می‌شود. هنگامی که فردی می‌میرد، وکیل یا نماینده قانونی او باید اظهارنامه مالیاتی متوفی را به CRA ارائه دهد. تاریخ سررسید این اظهارنامه به تاریخ فوت فرد بستگی دارد. به طور کلی بهتر است دارایی های خود را تا زمانی که زنده هستید منتقل کنید. زیرا این کار باعث جلوگیری از تعلق مالیات بر ارث پس از مرگ می‌شود.

مالیات بر درآمد شخصی

در کانادا هم دولت فدرال و هم دولت‌های استانی، مالیات معینی را برای افراد وضع کرده‌اند.این نوع مالیات یکی از اصلی‌ترین منبع درآمد برای سطوح دولتی هستند و حدود ۴۵ درصد از درآمد مالیات را تشکیل می‌دهد. به طور معمول دولت فدرال بخش عمده‌ای از مالیات بر درآمد را دریافت می‌کنند و استان‌های کانادا به جز کبک، درصد کمتری از مالیات را دریافت می‌کنند.

در مواردی که درآمد به صورت سود سرمایه به دست می آید، فقط نیمی از سود برای اهداف مالیاتی در درآمد لحاظ می شود. نصف دیگر مشمول مالیات نیست. تسویه حساب ها و خسارات قانونی به طور کلی مشمول مالیات نیستند.

نرخ مالیات بر درآمد فدرال و استانی در وب سایت درآمد کانادا نشان داده شده است. مالیات بر درآمد شخصی را می توان در یک طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده ( RRSP ) که ممکن است شامل صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سایر ابزارهای مالی باشد که برای کمک به افراد برای پس انداز بازنشستگی خود در نظر گرفته شده است به تعویق انداخت.

مالیات خود اشتغالی

نرخ مالیات در کانادا بر روی مشاغل آزاد ۱۵.۳ درصد سود خالص است. این نرخ مجموع ۱۲.۴ درصد مالیات تأمین اجتماعی و ۲.۹ درصد مالیات بر درآمد خالص را تشکیل می‌دهد. مالیات بر خوداشتغالی با مالیات بر درآمد یکی متفاوت است. فرد باید درآمد خوداشتغالی خود را در ردیف‌های جداگانه برای هر منبع با وارد کردن درآمد ناخالص و درآمد خالص خود در ردیف‌های در نظر گرفته شده اظهارنامه مالیاتی بر درآمد و مزایای خود گزارش دهد. این مبالغ با استفاده از فرم T2125 بیانیه فعالیت‌های تجاری که بخشی از اظهارنامه مالیاتی بر درآمد شخصی فرد در کانادا است، محاسبه می‌شود.

مالیات بیت کوین در کانادا

دولت کانادا به ارزهای دیجیتال به عنوان یک کالا نگاه می‌کند و در این صورت اگر با ارز دیجیتال سودی به دست آورید که به صورت پول به حساب شما واریز شود یا مشمول مالیات بر درآمد و عایدی سرمایه باشد، باید مالیات آن پرداخت شود. در غیر این صورت خرید بیت کوین و نگهداری آن برای فروش در یک زمان خاص شما را ملزم به پرداخت مالیات نخواهد کرد.

توجه داشته باشید که در کانادا هیچ راهی برای اجتناب از پرداخت مالیات بر روی ارزهای دیجیتال وجود ندارد. تمام تراکنش‌های بالاتر از ۱۰,۰۰۰ دلار باید مستقیماً توسط صرافی‌ها به CRA (آژانس درآمد کانادا) گزارش شود و افراد به صورت قانونی موظف هستند سود حاصل از معاملات کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار را در پرونده مالیاتی سالانه خود گزارش کنند.

پرداخت مالیات کانادا

شهروندان کانادایی باید از ابتدای ماه فوریه تا آخر ماه آوریل باید فرم مالیاتی (tax return) خود را پر کرده و ارسال کنند. در فرم مالیاتی باید هزینه و درآمد به طور کامل آورده شود. سپس در نهایت اداره مالیات کانادا ( CRA) پس از محاسبات نهایی، اگر در آن سال بیش از مقدار تعیین شده، مالیات پرداخت کرده باشید، مبلغ اضافی آن ا به شما باز می‌گرداند. همچنین در صورت بدهکاری باید تا پایان ماه آوریل مبلغ بدهی خود را پرداخت کنید. در کانادا، حتی شرکت‌هایی با درآمد پایین نیز باید فرم مالیاتی را تکمیل کنند و دولت نیز با توجه به درآمد از آن‌ها مالیات دریافت می‌کند.

مالیات در کانادا | فینیک

برای پر کردن فرم مالیاتی بهتر است از برنامه‌های خوداظهاری مالیاتی استفاده کنید. شما با استفاده از این برنامه‌ها به راحتی با پاسخ دادن به چند سوال، مقدار مالیاتی که به شما تعلق گرفته مشخص می‌شود و پس از آن بصورت آنلاین به اداره مالیات کانادا ارسال می‌شود. شرکت‌ها معمولا انجام این کار را بر عهده‌ی حسابدار شرکت می‌گذارند و از برنامه‌های خود اظهاری استفاده نمی‌کنند. همچنین برخی از شرکت‌ها در موعد پرداخت مالیات از خدمات تخصصی حسابداران استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که در کانادا از پرداخت مالیات طفره نروید، زیرا با پیگیری‌های انجام شده ممکن است شرکت شما جریمه شود و حتی دولت در دادگاه بر علیه شما اقامه دعوی کند.

در کانادا چه کسانی ملزم به پرداخت مالیات هستند؟

قبل از تکمیل اظهارنامه مالیاتی‌تان، باید مشخص کنید که شما مقیم کانادا هستید یا نه.

  • طبق قانون ملی و ایالتی کانادا اگر فعالیت رسمی شهری داشته باشید، اقامت دائم در کانادا دریافت کرده باشید، ازدواج کرده و همسر و فرزند داشته باشید، از دید دولت کانادا قطعا فرد مقیم محسوب شده و باید مالیات یک سال کامل را پرداخت کنید.
  • در اختیار داشتن مدارک مهم شهروندی کانادا مثل داشتن شماره بیمه اجتماعی SIN یا کارت بهداشت استان یا گواهینامه رانندگی مخصوص کانادا از دید دولت کانادا یک شهروند رسمی محسوب می‌شوید. به طور کلی اگر حداقل ۱۸۳ روز از سال را در خاک کانادا باشید باید مالیات یک سال را به طور کامل پرداخت کنید.
  • در کشور کانادا هر شهروند مسئول مالیات بر درآمد شخصی و سالیانه خودش است، به عنوان مثال شما و همسرتان هر یک به صورت جداگانه باید اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل و تسویه کنید. حتی اگر یک خانواده فرزند نوجوانی دارد که به صورت پاره وقت کار می‌کند باید برای او هم یک فرم جداگانه مخصوص کار نوجوانان تنظیم شود تا مالیات آن را هم نسبت به درآمدی که داشته پرداخت شود.
  • افرادی که به تازگی اقامت کانادا را اخذ کرده‌اند می‌توانند با برنامه ریزی مناسب قبل از ورودشان، مالیات خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده یا حتی خود را کاملا معاف از مالیات کنند. آن‌ها می‌توانند تا پس از ۵ سال بعد از ورود به کانادا برای محافظت از درآمد کسب شده خارج از کانادای خود، تراست برون مرزی با ساختار مناسب ایجاد کنند. ظرف این دوره پنج ساله فرد می‌تواند شهروندی کانادا را اختیار کند و به خاطر مسایل مالیاتی ترجیح دهد در کانادا مقیم نباشد. به این ترتیب درآمد و سودی که توسط تراست کسب شده هرگز مشمول مالیات کانادایی نمی‌شود.

یک استارتاپ کوچک در کانادا باید چقدر مالیات پرداخت کند؟

طبق گزارش اداره مشاغل کوچک (Small Business Administration)، متوسط نرخ مالیات برای یک تجارت کوچک تقریباً ۱۹.۸٪ است. علاوه بر آن، بسته به نوع کسب و کارتان، شما ممشموا انواع دیگر مالیات از جمله اینکه شرکت‌های انفرادی باید نرخ مالیاتی ۱۳.۳% را بپردازند.

در استان‌ها و مناطق مختلف کانادا 2 یا 3 سطح از مالیات وجود دارد. سطح اول شامل مشاغل کوچک با درآمد معمولا تا ۵۰۰,۰۰۰ دلار است که واجد شرایط «کسر کسب و کار کوچک» (SBD) هستند. سطح دوم شامل مشاغلی است که در تولید و پردازش (M&P) با درآمد بیش از ۵۰۰,۰۰۰ دلار مشغول به کار هستند که برای SBD فدرال واجد شرایط نیستند و سومین سطح شامل مشاغلی با درآمد عمومی که به اصطلاح درآمد non-M&P می‌گویند، واجد شرایط SBD نیستند.

راه‌اندازی استارتاپ و مهاجرت به کانادا

شما می‌توانید با کمک فینیک استارتاپ خلاقانه و نوآورانه خود را راه‌اندازی کرده و از این طریق به کانادا مهاجرت کنید. کارشناسان متخصص فیینیک در نوشتن بیزینس پلن، ارسال مدارک به اداره مهاجرت کانادا و درنهایت دریافت استارتاپ ویزا همراه شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ استودیو فینیک

اگر ایده و کسب و کار ندارید اینجا نقطه شروع شما است.

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ ویزا کانادا

ایده کسب و کاری داری میخوای بری کانادا از اینجا شروع کن.

فرم درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره یا جلسه حضوری فرم زیر را با دقت تکمیل بفرمایید.