فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا
بهترین شهرهای کانادا| فینیک

5 مورد از بهترین شهرهای کانادا برای استارتاپ‌ها و کارآفرینان

فهرست آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد:

وقتی به کانادا و مهاجرت به این کشور فکر می‌کنید چه چیزهایی از ذهن‌تان عبور می‌کند یا به چه شهرهایی فکر می‌کنید؟

هاکی؟

هوای سرد و برف؟

اما وقتی صحبت از کارآفرینی محض می‌شود، بسیار بالاتر از خیلی کشورهای هم تراز خود قرار می‌گیرد.

دلایل این استدلال چیست؟

کانادا دارای جمعیت تحصیلکرده‌ای است که میراث خود را از همه گوشه‌های جهان می‌گیرد و از همه کشورهای دنیا برای تحصیل به این کشور می‌آیند. این کشور سرشار از منابع طبیعی است و دارای تعدادی دانشگاه و موسسات فناوری مشهور است.

شهرهای کانادا دارای کلاس جهانی هستند که به طور معمول در فهرست ده‌ها بهترین شهرهای جهان برای زندگی قرار می‌گیرند. علاوه‌بر این‌ها حمایت بسیار خوبی از کارآفرینان داخلی و وارداتی وجود دارد. درست است که در مقایسه با شهرهای پیشرو ایالات متحده دسترسی کمتری به بودجه  وجود دارد، اما دولت کانادا همچنان آماده جذب و مشتاق کمک به استارتاپ‌های جدید است.

فهرست شناخته شده‌ترین شرکت‌های موفق  تجاری کانادا این موضوع  را برای برتری تایید می‌کند.

شرکت‌هایی مانند Hootsuite، Shopify، Slack، 500px، و Kik کانادا را محل ابداع خود می‌خوانند و برخی از مراکز نوآوری برتر مانند Toronto’s Mars Innovation و Vancouver’s 312 Main وجود دارند. در دهه گذشته، crowdspring به بسیاری از استارتاپ‌های کانادایی در همه چیز از نام‌گذاری کسب‌وکارشان گرفته تا طراحی لوگو، طراحی بسته‌بندی، طراحی محصول و موارد دیگر کمک کرده است.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ به مزیت‌های کانادا توجه کرده‌اند و دفاتری را در آنجا راه اندازی کرده‌اند. گوگل حضور قابل توجهی در منطقه کیچنر-واترلو انتاریو دارد. آمازون و مایکروسافت دفاتر مهندسی بزرگی در ونکوور و تورنتو دارند. شرکت‌های بازی مانند EA، Ubisoft، Bioware و Capcom یا در خارج از کانادا مستقر هستند یا فعالیت‌های بزرگی در این کشور دارند.

جای تعجب نیست که در سال 2017، کانادا به عنوان هفتمین کشور برتر جهان برای راه اندازی کسب و کار توسط Business Insider رتبه بندی شد. ما بهترین شهرهای ایالات متحده را برای ایجاد استارتاپ بررسی کرده‌ایم و حتی برخی از بهترین شهرهای جهان را نیز بررسی کرده‌ایم. بیایید توجه خود را به کانادا معطوف کنیم و به بهترین و درخشان‌ترین شهرهای کانادا برای استارتاپ‌ها و کارآفرینان نگاه کنیم.

بهترین شهرهای کانادا | فینیک

ونکوور، شهر تفریح های دلچسب

یکی دیگر از شهرهای کانادا، ونکوور، این شهر بارانی در ساحل غربی یکی از بزرگترین و شناخته‌شده ترین مراکز استارتاپی در کانادا است. استارتاپ‌های مشهور جهانی مانند Hootsuite و Slack در این شهر مستقر هستند. گزارش جهانی اکوسیستم استارتاپی، ونکوور را به عنوان پانزدهمین شهر برتر جهان برای راه‌اندازی یک شرکت فناوری معرفی کرده است. ونکوور بالاترین تمرکز استودیوهای جلوه‌های بصری و انیمیشن، دو مورد از شش فرنچایز برتر بازی‌های ویدیویی به عنوان یکی از 20 مرکز مالی جهانی برتر جهان را به خود اختصاص داده است.

این گزارش به جزئیات برخی از داستان‌های موفقیت آمیز در ونکوور می‌پردازد:

در روزهای اولیه، موسس Slack، بازار این نرم افزار را 100 میلیون دلار تخمین زد که آنها تنها در سه سال از آن فراتر رفتند و اکنون به سریع‌ترین نرم افزار تجاری در حال رشد در تمام دوران تبدیل شده‌اند. Broadband.tv اکنون سومین سایت بزرگ پخش ویدئو در جهان پس از فیس بوک و گوگل است، در حالی که برنامه دوستیابی Plenty of Fish به Match.com به مبلغ 575 میلیون دلار فروخته شد.

ونکوور پیشتاز شاخص شهر استارتاپ PeoplePerHour است.

بندر دریایی شلوغ کانادا با داشتن کیفیت زندگی بالا، دسترسی خوب به فضای اداری و سهولت نسبی راه اندازی یک شرکت، به عنوان بهترین مکان در جهان برای شروع یک تجارت نوآورانه شده است. نزدیکی شهر به مراکز تجاری بزرگ مانند سیاتل و دره سیلیکون یکی دیگر از مزایای قابل توجه است که جریان پر جنب و جوش استعداد را بین شهرها در بالا و پایین سواحل غربی امکان پذیر می‌کند. ونکوور دارای معافیت‌های مالیاتی استانی و فدرال، تمرکز نیروی کار ماهر و استعداد و آب و هوای معتدل و دلپذیر در تمام طول سال است. تعجب آور نیست که شرکت‌هایی مانند آمازون و مایکروسافت دفاتر خود را در این شهر راه اندازی کرده‌اند و تعداد بیشتری از آنها در آینده در راه است.

تعجبی ندارد که ونکوور در فهرست پنج «بهترین مکان برای زندگی» قرار می‌گیرد.

به این واقعیت اضافه کنید که این مکان به همان اندازه زیباست (در بین کوه‌ها و اقیانوس آرام قرار گرفته است) و شما حداقل یک مورد قانع کننده برای حضور در ونکوور به عنوان یک کارآفرین دارید.

بهترین شهرهای کانادا | فینیک

ادمونتون / کلگری، قطب صنعت نفت و گاز کانادا

یکی دیگر از شهرهای کانادا، آلبرتا خانه دو شهر است که ممکن است یک استان مشترک داشته باشند، اما مزایای متفاوتی را برای کسانی که علاقه مند به راه اندازی یک کسب و کار جدید هستند، به ارمغان می آورد. ادمونتون برای تعدادی از صنایع، از بیوتکنولوژی و رسانه‌های دیجیتال گرفته تا نفت و گاز، در کانادا پیشرو است. تعداد انگشت شماری از انکوباتورها در شهر فعالیت می‌کنند، از جمله Startup Edmonton و TEC Edmonton. ادمونتون همچنین دارای تعدادی مدرسه عالی با کیفیت است که به طور مداوم کارمندان بسیار ماهر را تربیت کرده و به بازار کار اضافه می‌کنند.

این شهر ممکن است از موقعیت خود به عنوان مرکز استان برخوردار باشد، اما همسایه بزرگتر آن در جنوب احتمالاً به عنوان مکانی برای انجام تجارت شناخته شده است. کلگری چهارمین شهر بزرگ کانادا از نظر جمعیت است و به عنوان مرکز کارآفرینی و کسب و کار مرتبط با بخش انرژی شناخته شده است. انکوباتورهایی مانند Startup Calgary و Innovate Calgary به کارآفرینان حمایت لازم را می‌دهند و مجموعه وسیعی از فضاهای همکاری مشترک آنها را گرد هم می‌آورد.

بهترین شهرهای کانادا | فینیک

تورنتو، شهر قستیوال های جذاب

یکی دیگر از شهرهای کانادا، تورنتو با 230 ملیت مختلف و با 2.8 میلیون جمعیت، متنوع‌ترین شهر جهان اعلام شده است. همانطور که گفتیم، تورنتو همچنین یکی از چند فرهنگی‌ترین شهرهای جهان است که نیمی از جمعیت آن خارجی هستند. این باعث ایجاد یک جمعیت فوق العاده متنوع و متقاعد کننده می‌شود. همچنین اجزای حیاتی را برای یک بنیاد کسب و کار راه اندازی فراهم می‌کند. همبستگی غیرقابل انکار بین تمایل مهاجران به جابجایی  و فعالیت کارآفرینی در ترکیب فرهنگی گسترده تورنتو قابل توجه و مشهود است.

تورنتو به عنوان بزرگترین شهر کانادا سلطنت می‌کند و تصادفی نیست که به عنوان مرکز فناوری، تجاری، صنعتی و مالی کانادا نیز عمل می‌کند.

تورنتو با داشتن 2500 تا 4100 استارتاپ فعال فناوری و با داشتن بزرگترین مرکز نوآوری جهان (که 1.5 میلیون فوت مربع وسعت دارد)، جایگاه خود را به عنوان یک شهر استارتاپی خارق العاده برای کارآفرینان از همه نوع به دست آورده است. این مکان بسیار دوستانه برای کارآفرینان اقلیت، به ویژه زنان است: 12.5٪ از شرکای شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر در کانادا زن هستند، که بیش از دو برابر نرخ ایالات متحده (6٪) است. برای کارآفرینانی که به دنبال کمک در تحقیق و توسعه هستند تورنتو یک شرط عالی است.

هزینه بسیار پایین تحقیق و توسعه در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ راه اندازی مانند سیلیکون ولی، نیویورک و بوستون، تورنتو را به انتخابی جذاب تبدیل کرده است. وقتی در نظر بگیرید که دولت کانادا برای سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه بازپرداخت می‌کند، تقریباً غیرقابل مقاومت است. بازپرداخت می تواند تا 65٪ از هزینه تحقیق و توسعه باشد. تورنتو از حمایت و اشتیاق آشکار و اختصاصی برای استارتاپ‌ها و کارآفرینان برخوردار است و هیچ جا به اندازه شبکه کارآفرینان انتاریو مشهود نیست.

Ontario Network of Entrepreneurs شبکه کارآفرینان انتاریو (ONE)، یک تشکیلات دولتی، از بیش از 130 سازمان غیرانتفاعی در سراسر انتاریو پشتیبانی می‌کند. هدف آن حمایت از کسب‌وکارها در مراحل مختلف است، شروع با تحقیق درباره ایده‌های جدید و کمک به شرکتی که آماده عرضه محصول خود است. ONE یا  شبکه کارآفرینان انتاریو برای توسعه فرهنگ کارآفرینی ارزش بالایی قائل است. این امر باعث پرورش نوآوری و امیدواری تازه واردان می‌شود که به دنبال شروع کار خود هستند. ONE تشخیص می‌دهد که موفقیت یا عدم موفقیت هر استارتاپی از هدف اساسی آنها اهمیت کمتری دارد: پرورش واقعی روحیه کارآفرینی که باعث ارتقای جامعه‌ای پر رونق از ذهن‌های شجاع می‌شود. از سال 2017، ONE به 5600 کارآفرین انتاریویی کمک کرده تا کسب و کارهای جدیدی را شروع کنند.

واضح است که حرکت به تورنتو به این معنی است که شما در مرکز جامعه‌ای قرار خواهید گرفت که واقعاً برای نوآوری ارزش قائل است. در واقع، تورنتو به عنوان یکی از نوآورترین شهرهای جهان معرفی شد.

اگر به دنبال نمونه‌ای از این استارتاپ‌های موفق تورنتو هستید، می‌توانید به FreshBooks نگاه کنید. FreshBooks یک پلتفرم حسابداری برای مشاغل کوچک است که بیش از 10 میلیون کاربر دارد. دارای یک دفتر 43000 متر مربعی در شهر است که 245 کارمند را در خود جای داده است. مایک مکدرمنت، بنیانگذار و مدیر عامل FreshBooks، این چنین از شهر تورنتو تعریف می‌کند:

“فکر می‌کنم این مکان جذابی برای افراد با استعداد است، بازار بزرگی برای افراد خلاق است و فکر می‌کنم شرکت‌هایی در حال ظهور هستند که به مردم امید می‌دهند که می‌توان این کار را در اینجا انجام داد… به هر فرد باهوشی که می‌شناسید و علاقه‌مند به فناوری است بگویید که شروع کند. به تورنتو بیاید و سپس شرکت لعنتی خود را راه اندازی کنید.”

علاوه بر FreshBooks، تورنتو همچنین محل استقرار شرکت‌های Fortune 500 و میزبان مقر کانادایی Google، Facebook، Twitter و LinkedIn است.

بهترین شهرهای کانادا | فینیک

واترلو، شهر غذاهای خوشمزه

یکی دیگر از شهرهای کانادا، واترلو، شهری کوچک با تنها 550000 نفر جمعیت، در شصت مایلی غرب تورنتو واقع شده است. برخلاف جمعیت کوچکش، واترلو خانه 1100 سرمایه گذاری جدید است که آن را به منطقه‌ای با بالاترین تراکم راه اندازی در بین هر منطقه‌ای در سراسر جهان به غیر از دره سیلیکون تبدیل می‌کند. جای تعجب نیست که چرا واترلو به عنوان یک منطقه فوق العاده مناسب برای رشد استارتاپ عمل می‌کند. گزارش اخیر شرکت تحقیقاتی Compass به جزئیات بسیاری از مزایای راه اندازی کسب و کار در واترلو می‌پردازد (عواملی مانند رشد، عملکرد، بودجه و ارزش‌ها همه در نظر گرفته شده‌اند) و آن را در رتبه 25 بهترین اکوسیستم استارتاپی در جهان قرار می‌دهد.

واترلو میزبان بخش قابل توجهی از استعدادهای فناوری کانادا است. مشابه سانفرانسیسکو و منطقه خلیج، تورنتو و واترلو با هم راهرویی را تشکیل می‌دهند که میزبان نوآوری‌های مازاد استارتاپی بین آنهاست. به همین دلیل، کریدور تورنتو و واترلو اغلب به عنوان “دره سیلیکون شمال” شناخته می‌شود. واترلو محل استقرار دانشگاه واترلو است که منبع برجسته‌ای برای اکوسیستم‌های استارتاپی بوده است که به دنبال جذب استعدادهای جدید هستند.

دانشگاه واترلو بیش از 30000 دانشجو در مقطع کارشناسی دارد و دارای یک برنامه مهندسی در سطح بین المللی است. دانشجویان می‌توانند در برنامه همکاری خود شرکت کنند (فارغ التحصیل با یک یا دو سال سابقه کار، که برای بسیاری از شرکت‌ها ارزش بالایی دارد). بسیاری از شرکت‌ها که برخی از آنها شناخته شده و تاسیس شده‌اند، برای جذب کارکنان جدید روی دانشگاه حساب می‌کنند. این نشان می‌دهد که پس از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، فارغ التحصیلان دانشگاه واترلو، دومین نفری هستند که بیشترین استخدام را در دره سیلیکون دارند.

شریک عمومی SV Angel Kevin Carter می‌گوید: «اگر در اطراف سیلیکون ولی بپرسید، همه شرکت‌های برتر یک کارآموز از واترلو داشته‌اند. استارتاپ‌های واترلو بیشتر از نهادهایی مانند ائتلاف Communitech و مرکز شتاب‌دهنده سود می‌برند. هر دوی آنها راهنمایی‌های داخلی را از کارآفرینان و سرمایه گذاران خطرپذیر، دوره‌های آموزشی و دسترسی به بودجه ارائه می‌کنند.

Communitech یکی از نه مرکز فناوری آمریکای شمالی در شبکه Google for Entrepreneurs است. آنها خود را به عنوان یک جامعه پر رونق توصیف می‌کنند که: “با ارائه محتوای فنی، ابزارهای تجاری و ارتقاء زیرساخت‌ها، مراکز فناوری را فعال می‌کند تا بتوانند از افزایش تقاضای توسعه دهندگان و استارتاپ‌ها حمایت کنند و به رشد اقتصاد محلی خود کمک کنند.” مرکز شتاب دهنده یک شتاب دهنده استارتاپی برنده جوایز است که بیانیه ماموریت کمک به کارآفرینان با “ساخت و گسترش شرکت‌های پایدار و رقابتی جهانی و دادن بیشترین احتمال موفقیت بلندمدت به استارتاپ‌ها” دارد.

بهترین شهرهای کانادا | فینیک

مونترال، مرکز هنر و سرگرمی

یکی دیگر از شهرهای کانادا، مونترال توسط Startup Compass به عنوان یکی از 20 اکوسیستم استارتاپی برتر در جهان رتبه بندی شده است.

این موضع تعجب آوری نیست مونترال دارای جامعه‌ای فرهیخته است که با رویدادهای استارتاپی منحصربه‌فرد مانند Startupfest، رویداد سالانه بسیار مورد توجه و موردانتظار که چند هزار نوآور، کارآفرین و سخنران برجسته جهان را به همراه دارد، به خود می‌بالد. مونترال توسط مؤسسات غیرانتفاعی و انکوباتورهای حمایتی مانند Montreal NewTech و Notman House تقویت شده است. PwC Canada و CB Insights گزارش MoneyTree خود را منتشر کرده‌اند که نگاهی دقیق به فعالیت‌های VC کانادا از سال 2017 دارد. شرکت‌های کانادایی در مجموع 4.4 میلیارد دلار کانادا جمع‌آوری کردند  و به طرز چشمگیری، مونترال بیش از هر شهر دیگری در لیست سرمایه جذب کرد.

این مقدار قابل توجه بودجه تا حد زیادی به این دلیل است که مونترال در چند سال گذشته به یک مرکز هوش مصنوعی شناخته شده جهانی تبدیل شده است. شرکت هوش مصنوعی (AI) مستقر در مونترال، Element AI، 102 میلیون دلار (دلار آمریکا) از بودجه سری A تا ژوئن جمع آوری کرد که به عنوان بزرگترین مبلغ برای یک شرکت هوش مصنوعی کاهش یافت. اعلام فیس بوک مبنی بر اینکه دکتر جوئل پینو، استاد مک گیل، چهارمین آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی فیس بوک (FAIR) را رهبری خواهد کرد، این فعالیت را در عرصه هوش مصنوعی تقویت کرد و منجر به دومینوی فعالیت‌های مرتبط دیگر در صحنه مونترال شد.

یکی دیگر از مزیت‌های اصلی شروع کار در مونترال، بازار املاک و مستغلات مقرون به صرفه است.

وقتی استارتاپ‌های محلی نگران هزینه‌های زندگی نباشند و بتوانند هزینه‌های خود را پایین نگه دارند، برای بسیاری از کارآفرینان بالقوه یک چشم انداز فریبنده است. در حال حاضر میانگین قیمت خانه 238000 دلار است که به طور قابل توجهی کمتر از سایر شهرهای منطقه آمریکای شمالی است. دانشگاه‌ها و مؤسسات فنی متعددی که در این منطقه پراکنده هستند، به استعداد قوی مونترال کمک می‌کند. پس از فارغ التحصیلی از دانشکده تجارت جان مولسون در کنکوردیا، فارغ التحصیلان برجسته‌ای از کسب و کار برای امرار معاش در شهر هجوم می‌آورند. مدارس فنی محلی، اکوسیستم استارتاپ را تقویت می‌کنند و نیروی کار مهندسی ماهر و با انگیزه را فراهم می‌کنند. واضح است که کانادا کمی در مورد ایجاد یک فرهنگ عالی برای موفقیت استارتاپ‌ها و کارآفرینان می‌داند.

ممکن است وقت آن رسیده باشد که برنامه ریزی خود را انجام دهید، یک قهوه یا نوشیدنی برای خودتان بگیرید و شروع به برنامه ریزی کسب و کار استارتاپی درخشان بعدی خود کنید. فینیک در این مسیر پر از فراز و نشیب با شما همراه است و به صورت صفر تا صد به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهاجرت خوبی داشته باشید و یکی ازشهرهای کانادا را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ استودیو فینیک

اگر ایده و کسب و کار ندارید اینجا نقطه شروع شما است.

فینیک، استارتاپ ویزا کانادا - مهاجرت به کانادا

استارتاپ ویزا کانادا

ایده کسب و کاری داری میخوای بری کانادا از اینجا شروع کن.

فرم درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره یا جلسه حضوری فرم زیر را با دقت تکمیل بفرمایید.